GROM-M/PIORUN - to modernizacja PPZR GROM, przeprowadzona w latach 2010÷2015. W ramach modernizacji zwiększono skuteczność głowicy naprowadzającej poprzez zwiększenie czułości detekcji, zwiększono zasięg detekcji celu, zwiększono zdolność przeciwzakłóceniową, zwiększono zasięg ognia, zbliżono się do zapalnika, system autoryzacji dostępu zastosowano i ustawienia odpowiednie do pracy w warunkach nocnych.
PPZR Piorun vs PPZR GROM
PPZR Piorun różni się od swoich poprzedników ulepszonym mechanizmem startowym oraz celownikami zwiększającymi możliwość wykrycia zbliżających się celów. Ponadto nowością mechanizmu startowego jest przełącznik pościg/natarcie, kaseta z akumulatorami do zasilania mechanizmu startowego oraz system autoryzacji uniemożliwiający użycie urządzenia przez osoby nieupoważnione.
Różnica między naziemnymi blokami zasilającymi stosowanymi w PPZR Piorun i PPZR Grom polega na zastosowaniu argonu jako chłodziwa detektora głowicy samonaprowadzającej. Azot jest używany jako chłodziwo w Gromie. Pozostałe elementy nie uległy zmianie. Zgodnie z postulowanymi wymaganiami modernizacyjnymi skuteczność rażenia małych celów, takich jak bezzałogowe statki powietrzne, można zwiększyć, głównie dzięki zastosowaniu zapalnika zbliżeniowego z opóźnieniem oraz głowicy kierunkowej z mieszanką obok zapalnika uderzeniowego w postaci tonkinu i proszku aluminiowego.
Naprowadzanie w wyrzutni piorun
Jednym z założeń modernizacji było uzyskanie większego zasięgu detekcji. W tym celu należało faktycznie opracować od podstaw głowicę samonaprowadzającą stabilizowaną żyroskopem laserowym, uczynić ją przeprogramowalną i zastosować nowoczesny system detekcji o znacznie zwiększonej czułości, zoptymalizować parametry przedwzmacniacza oraz opracować cyfrowy sposób uruchamiania algorytm mechanizmu.
Modyfikacje głowicy naprowadzającej umożliwiły również zwiększenie odporności na zakłócenia. W tym zakresie konieczna jest optymalizacja pasma detekcji koordynatora, zwiększenie dynamiki układu przetwarzania sygnału oraz zastosowanie nowych zakresów spektralnych i opcji kinematycznych.
Podobnie jak Grom, rakieta Piorun automatycznie naprowadzi się na źródło promieniowania cieplnego, gorący silnik helikoptera lub samolotu. Dzięki zastosowaniu nowych detektorów, m.in. czterokrotnie bardziej czułych dzięki unikalnej chłodzonej fotodiodzie, pocisk może wykrywać środki nalotu z większej odległości.
Z informacji publicznej wynika, że rakieta ma zwiększony zasięg i poprawioną manewrowość dzięki zastosowaniu ulepszonego silnika napędowego, którego paliwo jest bardziej dynamiczne niż w PPZR Grom, a co za tym idzie - charakteryzuje się większym impulsem całkowitym. przeprowadzono również modernizację silnika..
PPZR PIORUN na Ukrainie
Jednostki powietrzno-desantowe Sił Zbrojnych Ukrainy skutecznie zneutralizowały rosyjskie drony za pomocą polskiej broni – poinformował Militarnyj. Chodzi o przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PPZR Piorun.
Co ważne, głowica broni jest na tyle czuła, że może skutecznie uderzać w małe drony o znacznie niższej sygnaturze cieplnej niż wiatrakowiec. W porównaniu do Groma, Piorun ma celownik, który podwaja zdolność wykrywania wrogich obiektów.
Zniszczenie rosyjskich dronów było kolejnym sukcesem Pioruna na Ukrainie. Jak napisał Przemysław Juraszek, broń okazała się skuteczna i została zestrzelona m.in. samolot szturmowy Su-25 i śmigłowiec Ka-52 Alligator. Możliwości Piorunowa docenili także Amerykanie, którzy podpisali kontrakty na dostawy.
W świecie ratownictwa i działań przeciwpożarowych, sprzęt jest kluczowym elementem, który często decyduje o życiu i śmierci. Pompy szlamowe, choć mogą wydawać się mniej znane w porównaniu do wozów strażackich czy hydrantów, odgrywają niezwykle ważną rolę w działaniach straży pożarnej. Rola pomp szlamowych w akcjach ratowniczych Pompy szlamowe są niezbędne w sytuacjach, gdzie konieczne jest […]
GROM-M/PIORUN - to modernizacja PPZR GROM, przeprowadzona w latach 2010÷2015. W ramach modernizacji zwiększono skuteczność głowicy naprowadzającej poprzez zwiększenie czułości detekcji, zwiększono zasięg detekcji celu, zwiększono zdolność przeciwzakłóceniową, zwiększono zasięg ognia, zbliżono się do zapalnika, system autoryzacji dostępu zastosowano i ustawienia odpowiednie do pracy w warunkach nocnych. PPZR Piorun vs PPZR GROM PPZR Piorun różni […]
K239 Chunmoo - koreański system wyrzutni rakiet składający się z wielu wyrzutni rakiet zamontowanych na podwoziu kołowym, wyprodukowany przez firmę Hanwha. Opracowany w drugiej dekadzie XXI wieku. Używa pocisków wielu typów i kalibrów wystrzeliwanych z uniwersalnych wyrzutni. Nazwa jest również romanizowana jako Chunmoo lub Cheonmu. K239 wykorzystuje pociski wystrzeliwane z dołączonych jednorazowych szczelnych pojemników transportowych […]
BSP to rodzaj drona wykorzystywany do dowodzenia i kontroli oraz obserwacji poza zasięgiem naziemnego dowodzenia i kontroli. W Polsce jest 69 BSP, z czego 24 znajdują się na stanie Sił Zbrojnych RP. BSP powstał w odpowiedzi na potrzebę prowadzenia dalekiego rozpoznania przez statki powietrzne, które nie mogły być osiągnięte przez ludzkich pilotów ze względu na […]
BWP Borsuk to polski lekki pojazd pancerny. Może być eksploatowany w każdych warunkach pogodowych i ma wiele zastosowań, w tym misje rozpoznawcze i zwiadowcze, a także zadania patrolowe. Główne uzbrojenie pojazdu stanowi 20-mm armata z 180 sztukami amunicji. Borsuk posiada również jeden 7,62-mm karabin maszynowy zamontowany na dachu oraz 5-polowy granatnik zamontowany pod przednią kratą, […]
Bombowiec B-2 stealth Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych jest kluczowym elementem amerykańskiego arsenału uderzeniowego dalekiego zasięgu i jednym z najbardziej wytrzymałych samolotów na świecie. Jego wyjątkowe właściwości stealth pozwalają mu na penetrację nawet najbardziej skomplikowanych systemów obronnych wroga. B-2 może przelecieć 6000 mil morskich bez tankowania i 10 000 mil morskich na jednym tankowaniu. W ciągu […]
Artyleria zachodnia, zwłaszcza polska i brytyjska, nie miała sobie równych w trudnym terenie i warunkach bytowych. Technicznie rzecz biorąc, bardzo niewiele sprzętu jest w stanie wytrzymać intensywność walki. Każda haubica może wystrzelić do 400 pocisków dziennie. Głosy na Ukrainie mówią, że to polskie haubice samobieżne Krab służyły im najlepiej.